Oscar adayı yönetmen Göbeklitepe film festivali Jüri başkanı oldu

Şanlıurfa’da bir grup sinemacı Şanlıurfa’yı tanıtmak ve genç sinemacıları desteklemek adına Şanlıurfa’da gelenekselleşecek bir film festivali organize etmek için buluştu.

4-6 Kasım tarihleri arasında Şanlıurfa’da bulunan tarihi Reji Kilisesinde düzenlenecek olan film festivalinin başvuruları dijital film festivali başvuru platformu olan Filmfreeway internet sitesi üzerinden ayın 24’den itibaren kabul edilecek. Festivale başvurular dünyanın her yerinden olabileceği gibi Türkiye ve Şanlıurfalı sinemacılar filmleri ile başvuruda bulunabilecek.

 

Şanlıurfa’da bir ilk olacak

 

Şanlıurfalı sinema ve sanatçılardan oluşan Film festivali komitesi adına açıklama yapan festival direktörü Mustafa Deniz Doğan, Göbeklitepe film festivalinin Şanlıurfa’da bir ilk olacağını ve festivalin tarihin sıfır noktasında bulunan Göbeklitepe’nin hali hazırda yapılan tanıtımlarına katkıda bulunacağı ve bu sayede Şanlıurfa’da da film sanatının gelişeceğini ifade etti.

 

Mustafa Deniz Doğan;” Şanlıurfa’da bu alanda bir ilk olacaktır, Şanlıurfa’nın tarihi dokusuna dokunacak ve Şanlıurfa’nın tarihini tanıtacağız. Film festivali sürecinde dünyanın birçok ülkesinden sinema sanatçıları ve sinema severler Şanlıurfa’yı ziyaret edecek, Şanlıurfa’yı tanıyacaktır. Klaus Schmidt’in keşfi aracılığı ile Dünya’ya Şanlıurfa’yı tanıtmayı hedefliyoruz. Ayrıca Göbeklitepe film festivali kapsamında merhum Klaus Schmidt’in Şanlıurfa’ya yaptığı hizmetlere teşekkür mahiyetinde Klaus Schmidt Seyirci Ödülü vereceğiz.” dedi.

 

Sinema yıldızları Şanlıurfa’ya gelecek

 

Göbeklitepe film festivali kapsamında birçok film Şanlıurfa’da gösterimi yapılacak aynı

 

zamanda birçok sinemacı da bu kapsamda Şanlıurfa’ya gelip festivale katılacak ve film

 

söyleşileri düzenlenecek.

 

Jüri Başkanı Oscar adayı yönetmen

 

Film Festivali Uluslararası yarışma bölümü Jüri başkanı Gürcistanlı ünlü yönetmen, Oscar

 

adayı ve Karlovy Vary Kristal Küre Büyük Ödülü sahibi George Ovashvili yapacak. Ovashvili,

 

2014 yılında Mısır adası filmi ile Gürcistan’ın Oscar adayıydı.Festivalin ulusal yarışma bölümünün Jüri başkanlığını ise Eğitimci-Yazar ve Şanlıurfa BŞB Kültür ve Turizm Daire Başkanı Niyazi Kocadağ yapacak.

Haber URL:

https://www.urfadegisim.com/oscar-adayi-yonetmen-gobeklitepe-film-festivali-juri-baskani-oldu/63050/