Festival Hakkında

Festival adını Şanlıurfa ilinde bulunan ve dünyanın en önemli arkeolojik keşiflerinden biri olan Göbeklitepe’den alıyor. Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali Şanlıurfa’da düzenlenecek olan ilk uluslararası film festivalidir. 2018 Yılında bir gurup sinemacının bir araya gelip Göbeklitepe Tanıtım, Kültür, Sanat, Eğitim, Araştırma ve Turizm Derneğini kurarak ilk adımlarını attığı proje, zamanla ulusal ve uluslararası sinema severlerin katkıları ile şuan ki halini almıştır. İlk yılında sadece Ulusal ve Uluslararası kısa filmleri kabul eden Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali ilerleyen yıllarda uzun metrajlı film projelerini kabul etmeyi planlıyor. 

 

İlk yılında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen 1. Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali ilerleyen yıllarda paydaşlarını çoğaltarak ilerlemeyi düşünmektedir.

Festival Amacı

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Şanlıurfa özellikle son 25 yılda yapılan tarih öncesi keşiflerle M.Ö. 12.000 yıllarına uzanan köklü bir tarihe sahiptir. 

 

Göbeklitepe, Karahantepe, Sayburç, Sefertepe, Harbetsuvan, Çakmaktepe, Nevali Çori ve Urfa kent merkezinde bulunan “Urfa Adamı” heykeli sayesinde biliyoruz ki Şanlıurfa tarih öncesi yerleşimler ve uygarlık tarihi açısından dünyanın en eski ve en önemli yerlerinden biri. 

 

Tarih öncesi avcı toplayıcı atalarımız bundan yaklaşık 12.000 yıl önce ilk kez bu topraklarda Göbeklitepe gibi mabetler inşa etmeye, Karacadağ eteklerinde yabani buğdayı alıp tarım yapmaya, ilk siyasi ve inançsal örgütlenmelerini gerçekleştirmeye başladılar. Bundan daolayı geçmişten günümüze birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Şanlıurfa tarihinin ve kültürünün yanı sıra sanat ile de anılmalıdır.

  Bu maksatla her yıl yapmayı düşündüğümüz Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali’nin amacı Şanlıurfa’yı Ulusal ve Uluslararası alanda tanıtmaktır diyebiliriz. Medeniyetin ve Kültürün başlangıç yeri olan Göbeklitepe’nin bilinirliğini artırmak ve Şanlıurfa’yı sanatın merkezi haline getirmek hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

 

• Sinemadaki yeni ve nitelikli ürünlerini seyirciyle buluşturmak,

• Sanat değeri yüksek filmlerin yapımını özendirmek,

• Filmlerin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını sağlamak,

• Filmlerin yaratıcı ekiplerine katkı sağlamak,

• Sinema endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmaktır.